емоции, интелигентност, тийнейджър, страх, емоционалност

Емоционална интелигентност

Емоции и воля на учениците от средна училищна възраст

Приемаме, че емоционална интелигентност е умението да разпознаваш и управляваш емоциите си, както и тези на околните и да се приспособяваш към тях. Смята се, че емоционалната интелигентност се състои от три основни умения:

  1. Да осъзнаваш и разпознаваш емоциите- способността да идентифицираш своите емоции и тези на другите хора.
  2. Да свързваш емоциите си с реакциите и поведението си. Тук се включва и способността да „разчиташ“ реакцията и поведението на събеседниците си и да правиш хипотези каква емоция може да ги предизвиква.
  3. Да управляваш емоциите- да обуздаваш и насочваш реакциите си така, че да ти помагат в осмислянето на проблема и неговото решение, а не да ти пречат да регулираш своите собствени емоции; способността да разбереш друг човек.
brain, think, abstract, brain, brain, brain, brain, brain

Понятието за емоционална интелигентност се среща в много култури, философски системи и религии, под много различни форми. Съществуват много видове интелигентност, за които съвременната наука е наясно днес. Емоционалната  интелигентност е една от тях и заема своето място с достойнство и значение за бъдещото развитие на човека. Структурата, природата и характеристиките на човешката интелигентност са били обсъждани и са били предмет на дебат още от времето на Платон и Аристотел, поне преди хиляда години. Думата „интелигентност” произлиза от две латински думи: intellegentia и ingenium, означават познание и способност. Първата дума, разглеждана по начина, по който Цицерон използва термина, означава „разбиране“ и „познание“. Втората дума означава „естествена предразположеност“ или „способност“. Разгледах обстойно „развитието на емоциите“ през различните етапи в историята и  отбелязвам според мен най- значимите.

През 1872г. биологът Чарлз Дарвин публикува „ Изразяване на емоциите при човека и животните“.  В края на XIX век Уилям Джеймс и детският психолог Карл Ланге предлагат теорията на Джеймс- Ланге за емоцията: емоциите са резултат от промени в тялото, не заради тях. През 1929 г. пък в своята теория на Кенън – Бард психолозите Уолтър Кенън и Филип Бард разказват, че ние едновременно преживяваме физиологична възбуда и емоция. По-късно през 1991 г. в „Емоция и адаптация“ психологът Ричърд Лазаръс заявява, че емоцията и физиологичната възбуда би трябвало да са предшествани от мисъл. Революционната книга на Нико Фрейда „Законите на емоцията“ изследва същността и правилата, на които се подчиняват емоциите. В своя труд той ги разглежда като пресечна точка на биологичните и когнитивните процеси. Интересното тук е, че той прави ясно разграничение между емоции и чувства. Фрейда разглежда първичните емоции като възможност за по-голяма самоосъзнатост. Дефинирайки и описвайки специфичните закони, съгласно които емоциите функционират, той показва, че те възникват, нарастват и намаляват по един предсказуем начин – „нашият емоционален Аз и рационален Аз не се намират в отделни прегради, напротив те са свързани много повече отколкото изглежда.“ (Нико Фрейда. 2006)

Woman reading a paperback book in a cozy library setting, surrounded by bookshelves.

След като се опитахме да проследим движението на емоциите и емоционалната интелигентност във времето, ще обърна повече внимание на развиването на емоционалната интелигентност при децата. Те преживяват много различни и интензивни чувства в ежедневието си и много често пред родителите, педагозите и психолозите стои предизвикателството как да намерят най-добрия начин за справяне с тези емоции. Развиването на емоционалната интелигентност има за цел да помогне на децата да научат за своите емоции, да започнат да ги разпознават и изразяват. Много изследвания показват, че децата които са насърчавани и подпомагани да говорят за емоциите си, са по-успешни като възрастни в области като приятелски взаимоотношения, работа и академични постижения. Тези изследвания установяват че около 80% от успеха в социалната и личната сфера идват от това колко детето разпознава и управлява емоциите си.

Родителите и педагозите могат да стимулират развитието на емоционалната интелигентност, като постоянно насърчават детето да изразява своите чувства, да им дава имена (например – радост, тъга, гняв, раздразнение.) По този начин детето се учи да разбира какво чувства и да го назовава. Всеки етап от развитието на детето се характеризира със специфични особенности както във физиологичното, така и в психичното функциониране. Изграждането на положителна нагласа към неговите преживявания му помагат в изразяването на цялата палитра от емоционални състояния. От изключително важно значение е да се наблюдава системно поведението на детето в ежедневието, като се стреми да стимулира емпатия, положителна нагласа и лесно изразяване на нагласите, като ограничава негативните възприятия, преживявания и постъпки. Много е важно да се подчертае, че в условията на потискаща семейна среда, конфликти между отделните членове на семейството, употреба на психоактивни вещества и алкохол, детето ще бъде лишено от възможността да расте в условията на разбирателство и любов, които допринасят за развитие на положителните емоционални запаси.

father, daughter, holding hands, love, boardwalk, walking, together, fatherhood, parent, parenthood, kid, child, toddler, father, father, father, father, father, walking

Примерът на родителите е основен модел за подражание от детето. Ако майката или бащата е по-затворен, това не означава, че някой от тях не притежава развити социални умения или че детето ще изпитва подобен дефицит – на принципа на компенсацията, дори детето може да развие по-голяма емоционална активност в своите взаимоотношения. Емоционалната интелигентност, която е придобита по време на ранното детство е основа за понататъшното осъзнаване на преживяванията и отстояване на себе си и своите чувства. Личността с висока емоционална интелигентност се ръководи от интуицията си и е в състояние да разпознава емоциите си. Обратното – личността с ниска емоционална интелигентност не се замисля какво е накарало другия да постъпи по точно определен начин и не се вълнува от емоционалните му мотиви. Успехът е свързан с взаимна зависимост между IQ и EQ, което доказва тезата, че теоретичната и империчната интерпретация на емоционалната интелигентност е значителен скок в разбирането на човешкото поведение.

Средната училищна възраст ( 11- 15г.) е най- наситената с емоции и чувства възраст. И преживяванията са толкова свързани с личните постижения и проблеми, колкото и с тези на другите. Повишената емоционалност съпътства живота на подрастващите, спътник е във всяко тяхно начинание, бележи пътят им. Няма нещо, което тийнейджърът да  прави и то да не обагрено с палитра от различни емоции- радост, тъга, гняв, раздразнение. Юношите умеят  да се радват с цялата си душа на положителното, колкото и малко да е то, но всяка несправедливост е способна  емоционално да ги взриви, да ги приведе в състояние на силен афект, както казва проф. Любомир Стоев Георгиев (Георгиев, 2005: 71). Насочени към себе си критично оценяват и изживяват своето поведение и дейност и също така с будно око към околните не пропускат да се възхищават от възвишеното и да страдат от егоистичното, грубото. Те разбират променливостта на постъпките в зависимост от обстоятелствата, целите, интересите и това предава сложност и вътрешна борба на емоционалните им състояния. Подрастващите започват да се привързват към авторитети, такива биха могли да бъдат учители, по-големи братя и сестри, хора от близкото обкръжение. Георгиев казва още, че в силното си желание възприеманото да съответства на ценностите, които са актуални в съзнанието на младите , те са критични към другите и живеят с мисълта, че същият критичен поглед на околните е отправен и към тях. Този период се обуславя и с така наречената „ криза на самооценката“. Желанието за изживяване на положителни емоции е голямо, за да бъде удовлетворено то се търсят различни и интересни преживявания. Изкуствата, спортът и други извънкласни дейности стават неделима част от развитието на учениците. Всички видове кръжоци, спортни клубове и занимания по интереси дават този емоционален заряд, от който имат нужда. Усилва се интересът им към литературата- лирика, проза. Много от младите точно в този период развиват умение за рецитиране, писане на стихове, въобще създаване на нещо „свое“. По този начин и се учат да изрязвят емоциите си- първите трепети на любовта. Много от тях колекционират снимки, пощенски марки, рекламни рисунки- по този начин удовлетворяват своите естетически потребности. 

Stylish teenager in a bucket hat and tank top sitting relaxed against an urban brick wall.

Много актуално в тази възраст е решаването на казуси, ребуси, сложни задачи – по този начин детето задоволява потребността си от положителни познавателни емоционални състояния. Емоцията не би била изживяна напълно, ако не може да бъде споделена, най- преживелищно е общуването с връстници, пълноценно и важно е споделянето с приятели. Дори и пораснал на ръст, младият човек в тази трудна възраст има особено голяма нужда от подкрепа, похвала (потупване по рамото), проява на загриженост и любов.  Реакциите им в подобни случаи са противоречиви- понякога изпитват неудобство, а друг път им е приятно и потребно. Подрастващите ги вълнуват разсъждения за любовта, които в началото нямат обектна насоченост. Вероятно е през този период да започне да се засилва и интересът към противоположня пол – тук проявата на чувства към момчетата и момичетата е различна. За да доминират положителни емоционални  нагласи у подрастващите трябва да се търси това, което им носи такъв заряд както в училище, така и извън него. За тази цел педагозите, психолозите и семейстовто играят подкрепяща роля.

A diverse team celebrating success with raised hands in a modern office setting.

Бих искала да се спра и на още една важна част от развитието на емоционалната интелигентност, нейносто усвояване и прилагане. Юношеството  е период на укрепване и развитие на волята. Сама по себе си волята означава преодоляване на вътрешните блокажи с цел реализиране на определена цел. В този аспект волята предполага целенасоченост и самоконтрол, които все още са далечни за младия човек. Ето защо смятам, че развитието на емоционалната интелигентност още в ранното детство е изключително важна предпоставка за укрепване на волята през тази възраст, дори бихме могли да го обвържем и с правилната самооценка. В тази възраст децата си поставят цели, планират ги и се опитват да контролират тяхното осъществяване. Зарядът, с който младият човек тръгва да  „превзема върхове“, расте с всяка малка победа. Когато постигнат успех, това ги мотивира за още, което означава, че успехът подхранва волевите способности на учениците, и обратното- при провал нивото на волева енергия намалява.  Способността за формиране на правилно поставени цели и методите за осъществяването им все още е дефицитно в тази възраст и понякога желанието да се действа веднага, нетърпението и очакването на незабавни резултати биха могли да дадат негативни проявления на волята, които се изразяват в упорство, противодействие и съпротива.

Светът се променя, всичко върви прекалено бързо и улисани в бързане понякога забравяме изначалната си роля, а именно да се доверяваме на нещата, които изпитваме, а не на онези, които мислим. Забравяме, че сме Човеци, не машини. Забравяме да чувстваме, да плачем и да се смеем. И ако сме емоционално интелигентни е редно да се върнем към началото – да чувстваме. Ще цитирам Пол Екман: „Емоциите променят начина, по който виждаме света и интерпретираме емоциите на другите. Не се стремим да оспорим изпитаните от нас емоции, а се стремим да ги потвърдим.“

С уважение към твоя път и с топлина,

Мария


Психолог и спътник в пътуването към себе си

Сподели с приятели:

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top